Satış Hattı
Satış Destek Hattı
WhatsApp Hattı

Sıkça Sorulan Sorular

Ses Yalıtımı Hakkında Bilinmeyenler


Soru: Odam nasıl ses geçirmez olabilir ?
Cevap: Evinizi, dairenizi, sınıfınızı, eğlence merkezinizi veya hemen hemen her tür odanızı ses yalıtımı için birçok yolumuz var. Zemin ses yalıtımı , duvar ses yalıtımı ve ses yutma ürünlerimizi kullanarak ses yalıtımı sorununuza çözüm bulacağız.


Soru: Gürültü Türleri Nelerdir ?
Cevap: İki farklı gürültü türü vardır:
Havadan Gelen Gürültü – Doğrudan ayırıcı elemanlar aracılığıyla veya doğrudan yol dışındaki herhangi bir yol yerine yan elemanlar aracılığıyla odalar arasında iletilen sesler.
Diğer kişi tarafından duyulan ses miktarını azaltmak için, kaynak ile aranıza bir bariyer veya Ses Yalıtkanı yerleştirmeniz gerekir, bariyer ne kadar kalın ve yoğunsa, ses azaltma o kadar iyi olacaktır.
Darbe Gürültüsü
– Bu, farklı Malzemelerin birbirine bağlanması yoluyla sesin iletilmesidir, yani bir evin katındaki Ayak sesleri. Titreşim iletimini azaltmak için, sesin zemine, tavandan çıkmasına veya her ikisinin birleşimine bir ses ekleyerek durdurmanız gerekir. Yüzer Zemin veya Akustik tavan sistemi .


Soru: Ses yalıtımı ve ses emilimi arasındaki farklar nelerdir ?
Cevap: Ses yalıtımı ve ses emilimi arasında genellikle bir karışıklık vardır. Ses, bir kısmını veya tamamını ısıya dönüştüren veya geri dönmemek üzere geçmesine izin veren bir malzeme ile karşılaştığında emilir. Bu nedenle iyi ses yutucular kendi başlarına iyi ses yalıtkanları yapmazlar. Ses yalıtkanları sesi nadiren emer. Ses emiciler ses yalıtımına çok az katkıda bulunur. Ses kontrol tasarımında ayrı olarak işlenirler.
Ses yalıtımı, sesin bir binadaki daireler arasında olduğu gibi bir yerden başka bir yere gitmesini engeller veya bir konser salonunun içindeki istenmeyen dış gürültüyü azaltır. Beton gibi ağır malzemeler, ses yalıtımı için en etkili malzemelerdir - bir duvarın birim alanı başına kütleyi iki katına çıkarmak, yalıtımını yaklaşık 6dB artıracaktır. Bunun yerine çift kanatlı bir bölme (bir ses emici ile doldurulmuş bir hava boşluğu ile ayrılmış iki bağımsız duvar) kullanarak daha az kütle ile ses frekans aralığının çoğunda iyi bir yalıtım elde etmek mümkündür.


Soru: Ses Bariyeri Nedir ?
Cevap: Bir ses bariyeri, bir ses engelleyiciyi tanımlamanın başka bir yoludur ve normalde, içinden geçebilecek gürültü miktarını azaltan yüksek kütleli bir yalıtım içerir. Basit bir kapı, hemen dışarıda oynayan gürültülü çocukların sesini azaltmak için kapatıldığında bir gürültü bariyeri olarak tanımlanabilir. Ses dalgaları su ve hava gibi akar, bu nedenle gürültüyü durdurmak için çit veya perde gibi bir ses bariyeri kullanmak imkansızdır, ancak diğer taraftaki gürültüyü hemen azaltmak için kullanıldığında etkilidirler. Daha uzak mesafelerden gürültü azaltma daha az verimli olacaktır.
Bir nehrin ortasında büyük bir taş hayal ederseniz, suyun etrafında hızlı bir şekilde aktığını ancak taşın hemen arkasında gevşek bir alan bıraktığını göreceksiniz. Ses dalgaları, tamamlanmamış bir ses bariyeri ile sunulduğunda tam olarak aynı şekilde hareket eder.


Soru: Desibel nedir ?
Cevap: Desibel, logaritmik bir ölçek olan desibel ölçeğinde bir birimdir. Ad, bir bel'in onda biri anlamına gelir, bir bel, Alexander Graham Bell'in adını taşıyan ve elektriksel iletişim, voltaj veya ses yoğunluğundaki gücü karşılaştırmak için kullanılan isimsiz bir birimdir.
Bel'in kısaltması B ve desibel, dB'dir. 10 dB = 1 B
Seksen beş desibel, gürültüye bağlı işitme kaybı olasılığı eşiğidir ve bu kılavuz, bu tür işitme kaybını önlemeyi amaçlamaktadır. Bu rakam, şu anda kulak koruması kullanmayan birçok kişinin bunu dikkate alması gerektiğini göstermektedir. Aşağıdaki tablo, maruz kaldığımız sesin büyük bir bölümünün 85 desibel eşiğinin üzerinde olduğunu gösteriyor. Koşullar değişebileceğinden ve mesafeler belirtilmediğinden, bu rakamlar yaklaşık değerlerdir.


desibel Ses kaynağı
0 düşük işitme eşiği – duyabileceğiniz en yumuşak ses
10 rüzgarda hışırdayan yapraklar; sessiz fısıltı
20 ortalama fısıltı
20-50 sessiz konuşma
40-45 bir tiyatroda oyuncular arasındaki konuşma; otel lobisinde sohbet
50 yağış
50-65 yüksek sesle konuşma
65-70 ılımlı trafik; saç kurutma makinesi
65-90 tren
75-80 fabrika (orta) – çamaşır makinesi
90 yoğun trafik – elektrikli çim biçme makinesi – yoğun şehir yürüyüşü
90-100 gök gürültüsü – walkman – traktör
100 hacimli yüksek tornalanmış bom kutusu - zincirli testere - yaprak üfleyici
110 bağırarak; senfoni konseri
115 Rock konseri
120 ambulans sireni
130 acı eşiği – yüksek sesli havai fişekler – silah sesi
140 kısa mesafeden uçak kalkışı
140-190 uzay roketi kalkışı
170 pompalı tüfek

Soru: Ses yutma katsayısı nedir ?
Cevap: Bir malzemenin absorpsiyon katsayısı ideal olarak, emilen veya başka bir şekilde yansıtılmayan rastgele gelen ses gücünün fraksiyonudur. Katsayıyı en az 125Hz – 4kHz aralığında tercih edilen oktav frekanslarında ölçmek standart bir uygulamadır.
Bir "empedans tüpü" ile küçük malzeme numuneleri üzerinde veya bir laboratuar "yankılama odası" içindeki büyük numuneler üzerinde belirlenebilir.

Akustik Ses Yalıtım Malzemeleri

Uygulama, Toptan ve Perakende Satış,Akustik Danışmanlık ve Akustik Projelendirme Hizmetleri için iletişime geçin.